Samochody elektryczne – jaki procent rynku one stanowią?

Samochody elektryczne zostały po raz pierwszy wprowadzone na rynek pod koniec XIX wieku. Jednak, aby odnieść sukces, potrzebowali ogromnego impulsu technologicznego. Z biegiem czasu samochody elektryczne wciąż zyskują na popularności.

Samochody elektryczne stanowią obecnie 12% rynku samochodowego i oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie o 30%. Głównym tego powodem jest ich ekologiczny charakter i niższy koszt.

Samochody elektryczne stanowią 3,2% udziału w rynku w USA, podczas gdy na całym świecie stanowią blisko 10%. Mają potencjał do rozwoju w przyszłości, ale obecnie są ograniczone przez ich zasięg i żywotność baterii.

Samochody elektryczne są intensywnie sprzedawane od końca XIX wieku. W czasach, gdy powozy konne były nadal powszechne w miastach, wynalazcy i naukowcy zaczęli umieszczać samochody elektryczne na swoich listach wynalazków usprawniających system transportu. W 1879 roku Thomas Edison założył firmę Edison Electric Vehicle Company, której celem było stworzenie niedrogiego i niezawodnego, a jednocześnie bezpiecznego samochodu elektrycznego.

Rozwój tych pojazdów był kontynuowany przez XX wiek, przy czym dokonano znaczących przełomów w zakresie efektywności paliwowej, bezpieczeństwa i zasięgu, zanim w 2008 roku weszły do użytku komercyjnego w firmie Tesla należącej do Elona Muska.

Odsetek samochodów elektrycznych na rynku nie zbliża się do liczby używanych samochodów. Powodem tego jest to, że samochody elektryczne nie są łatwe w produkcji i są drogie.

Samochody elektryczne stanowią około 1% całego rynku motoryzacyjnego. Oczekuje się, że odsetek ten wzrośnie do 2020 r., a do 2025 r. szacuje się, że wyniesie 10%.

Samochody elektryczne stanowią obecnie prawie jeden procent światowego rynku samochodowego, a biorąc pod uwagę ponad 3 miliony samochodów elektrycznych na drogach, przewiduje się, że liczba ta wzrośnie w przyszłości.

Branża motoryzacyjna przechodzi ogromną transformację, która prawdopodobnie będzie miała na nią znaczący wpływ – ta zmiana wykracza poza produkcję. Rynek samochodów elektrycznych rozwija się w szybkim tempie, ponieważ konsumenci poszukują alternatyw dla swoich pojazdów.

Samochody elektryczne zyskują na popularności od przełomu wieków i stanowią obecnie około 40% sprzedaży samochodów.

Amerykański rynek samochodów elektrycznych urósł do około 10% w ciągu 5 lat, co jest imponujące, biorąc pod uwagę, że branża ta miała zaledwie 2% udziału w rynku w 2013 roku.

Wielu ekspertów uważa, że sprzedaż pojazdów elektrycznych przekroczy 50% udziału w rynku do 2025 r. z powodu rosnących cen benzyny i świadomości społecznej.

W ostatnich latach samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Rynek rozwija się od początku 2000 roku. Samochody elektryczne opracowane w Niemczech dominują na rynku i stanowią duży procent całej sprzedaży.

Pojazdy te mają wiele zalet, w tym zero emisji, brak zużycia paliwa, są tanie w eksploatacji i bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie zapewniają jednak tego samego rodzaju mocy, co samochody benzynowe i często nie mają dostępu do punktów szybkiego ładowania, które pozwalają im w pełni korzystać z ich zasięgu.

Chociaż samochody elektryczne nie są jeszcze tak popularne jak te napędzane benzyną, nastąpił wzrost ich popularności dzięki polityce rządu promującej wydajne metody transportu, takie jak samochody elektryczne.